12 items tagged "bižuterní komponenty"
Výsledky 1 - 12 z 12
Pasířství úzce souvisí s výrobou bižuterie
Pasířské řemeslo je známé od středověku. V prvopočátcích se jednalo o zpracování především neželezných kovů při výrobě pásů, které držely a zdobily oděv mužů a na kterých měli připevněny zbraně a měšce.
Postupem doby se pasířská výroba rozšířila i do výroby šperků, bižuterie, flakonů, knoflíků sponek, lustrů a do řady dalších odvětví.
Pasířství umožňuje spojení dvou zcela odlišných materiálů – kovu a skla. Kombinace kovu a skla se nejprve objevovalo při výrobě lustrů (již koncem 18. století). Spojení kovu a skla bylo následně využito při výrobě flakonů a následně i bižuterie. Základními nástroji pasířů byly zpočátku kladiva, pilníky, kleště, vrtáky a nůžky, pomocí kterých byl tvarován mosazný plech. Příchod několika pasířů z Porýní na Jablonecko na počátku 19. století přinesl technické zdokonalení a tvarovou rozmanitost. Mezi první pasířské šperky na Jablonecku patřily brože, jehlice a kování na dýmky. Celé 19. století bylo poznamenáno velkým rozvojem skleněné i kovové bižuterie a také rozvojem pracovní techniky.
V současné je při výrobě bižuterie používáno velké množství kovových bižuterních komponentů.
Pro začátečníky, kteří si chtějí vyrobit svůj vlastní šperk, bývá leckdy velice obtížné vybrat všechny potřebné a vhodné bižuterní komponenty. Je proto nejjednodušší se poradit u odborníků. Pracovníci společnosti Beads 4U s.r.o. z Jablonce nad Nisou každému ochotně poradí a nabídnou vše potřebné pro výrobu vlastní bižuterie, ať už se jedná o bižuterní komponenty, korálky či nářadí.
http://www.beads4u.cz/nabidka-kategorie/bizuterni-komponenty/?kategorieId=2
http://www.beads4u.cz/cz/kontakt/clanky/
http://www.beads4u.cz/cz/kontakt/clanky/pasirstvi-uzce-souvisi-s-vyrobou-bizuterie/
Korálkový náramek vlastní výroby
Podle jednoduchého návodu si každý může vyrobit korálkový náramek, který bude dokonale ladit s oblíbeným oblečením.
Na výrobu korálkového náramku potřebujeme pouze dvě jehly na korálky, vlasec, korálky různých barev a větší korále, kolem kterých se menší korálky zaplétají. Přesný postup výroby se dá najít na internetu včetně videonávodu. Velkou výhodou při výrobě náramku je to, že se stále opakují stejné jednoduché úkony. Pokud se tedy naučíme vyrobit základní prvek náramku, můžeme při výrobě rychle pokračovat už bez návodu. Náramek lze ukončit jednoduchým uzlíkem nebo lze použít některé ze standardních zapínání, které se používají při výrobě náramků. Volba zapínání výsledný efekt vyrobeného šperku nijak neovlivní.
Přestože se jedná o jednoduchou ruční práci, výsledkem je zajímavý módní doplněk.
Kombinací různých barev a tvarů korálků si tak každý může vyrobit originální módní doplňky, které budou dokonale ladit ke konkrétnímu oblečení.
Veškeré potřebné komponenty na výrobu náramků i ostatních bižuterních doplňků lze zakoupit v e-shopu společnosti Beads 4U s.r.o. z Jablonce nad Nisou nebo v některé ze specializovaných prodejen v celé ČR, kam firma Beads 4U své zboží dodává.
http://www.beads4u.cz/cz/vzornik-barev/
http://www.beads4u.cz/cz/kontakt/clanky/
http://www.beads4u.cz/cz/kontakt/clanky/koralkovy-naramek-vlastni-vyroby/
Bižuterní komponenty na výrobu vlastních šperků
Každý, kdo vyrábí bižuterii ať už pro sebe nebo pro známé potřebuje pro svoji autorskou tvorbu mimo korálků a potřebného nářadí také bižuterní komponenty. Bižuterní komponenty jsou základem každého jedinečného šperku.
Bižuterní komponenty se někdy nazývají bižuterní kovodíly. Jedná se o například o předem připravené díly, jejichž připojením k hotovému šperku je zajištěna jeho funkce. Jedná se o různá zapínání k řetízkům, puzetky náušnic a velké množství různých háčků. Mezi bižuterní komponenty řadíme také různé řetízky, sponky, filigránky, lůžka, očkové jehly a bižuterní nýty.
Bižuterní komponenty jsou vyráběny převážně z materiálu zvaného tombak. Jedná se o slitinu mědi a zinku, kde mědi je více než 85 %. Všechny bižuterní komponenty jsou vyráběny v základních barvách šperkařských kovů – zlaté, stříbrné, měděné, ocelové i černé.
Pro začátečínající tvůrce vlastní bižuterie bývá leckdy velmi obtížné vybrat všechny vhodné a potřebné bižuterní komponenty. Určitě se vyplatí poradit u odborníků – například u pracovníků společnosti Beads 4U s.r.o. z Jablonce nad Nisou. Zde vám zaručeně poradí a nabídnou vše potřebné pro výrobu vlastní bižuterie, ať už se jedná o bižuterní komponenty, korálky či nářadí, které při výrobě vlastních šperků budete potřebovat. Společnost Beads 4u patří mezi přední dodavatele veškerého materiálu na výrobu bižuterie s nejširším sortimentem zboží.
http://www.beads4u.cz/nabidka-kategorie/bizuterni-komponenty/?kategorieId=2
http://www.beads4u.cz/cz/kontakt/clanky/
http://www.beads4u.cz/cz/kontakt/clanky/bizuterni-komponenty-na-vyrobu-vlastnich-sperku/
Korálkování – výroba vlastních šperků
Výroba vlastních originálních šperků je skvělou zábavou, která podporuje fantazii. Korálkování je oblíbené zejména proto, že poskytuje nekonečně mnoho možností jak se projevit.
Snem řady dívek a žen je stát se návrhářkou a tvůrkyní vlastních originálních šperků. Mnohé si řeknou, že výroba šperků a ozdob z korálků je složitá. Opak je ale pravdou.
Pokud se rozhodnete začít s korálkováním a výrobou vlastních šperků a nevíte jak začít, najdete spoustu návodů na internetu nebo můžete vyzkoušet některý z mnoha kurzů, které jsou určeny jak pro začátečníky, tak pro pokročilé tvůrce šperků.
Korálkování si brzy zamilujete, ať už se inspirujete již ověřeným návodem na výrobu šperků z korálků nebo vyrobíte ozdobu dle vlastní fantazie.
Krása originality spočívá v tom, že při ruční výrobě nelze vyrobit žádný šperk naprosto shodný se šperkem již vyrobeným. Zcela identické šperky dokáží vyrábět pouze stroje.
Velkou výhodou pro tvůrce vlastních šperků je snadná dostupnost všeho potřebného ke korálkování. Řada specializovaných obchodů nabízí velmi široký sortiment korálků, bižuterních komponentů, návlekových materiálů, potřebného speciálního nářadí i návodů na výrobu. Pokud tvůrce vlastního šperku nesežene potřebný materiál a pomůcky ve svém obchodě, určitě vše potřebné sežene prostřednictvím specializovaných internetových obchodů.
Kompletní sortiment všeho potřebného na korálkování a výrobu bižuterie nabízí společnost Beads 4U s.r.o. z Jablonce nad Nisou. Nakupovat můžete přímo ve firmě Beads 4U, přes její e-shop nebo prostřednictvím jejích obchodních partnerů kdekoli v České republice.
http://www.beads4u.cz/cz/o-nas/
Historie skleněných korálků
Různé ozdoby včetně korálků z různých materiálů si vyráběli již lidé v době kamenné. Technika výroby korálků a ozdob z nich se zdokonalovala s vývojem lidstva. S rozvojem civilizací narůstal také obchod s korálky.
K výrobě korálků lidé nejprve využívali různá semínka, kosti a drápy zvířat, kamínky a lastury. Materiál využívaný k výrobě korálků se neustále rozšiřoval a technika jejich výroby se stále zdokonalovala.
První sériově vytvářené korálky byly vyráběny z fajánsu, který je považován za předchůdce skla.
Fajáns je směs křemenného písku a vápence, který se zpracovával při vysokých teplotách a byl barven oxidem měďnatým či lazuritem. První skleněné korálky byly vyrobeny pravděpodobně na území dnešní Indie někdy okolo roku 1700 let před naším letopočtem. V indickém Arikamedu řemeslníci zhruba 200 let před naším letopočtem vynalezli výrobu korálků tzv. metodou tahem. Jednalo se o manufakturní výrobu skleněných korálků metodou, která je v některých oblastech Indie využívána dodnes.
Největší rozmach výroby skleněných korálků byl zaznamenán po roce 1400 našeho letopočtu v Benátkách. Benátčané v krátké době ovládli trh se skleněnými korálky. Díky velkému množství tvarů a barev a zejména díky snadné výrobě a neutuchající poptávce výroba korálků přinášela obrovské finanční zisky. Korálky se staly jedním z nejdůležitějších vývozních artiklů do Nového světa.
Skleněné korálky byly a stále jsou velice oblíbeným prvkem při výrobě osobních ozdob a zdobení oblečení lidí po celém světě.
Výroba skleněných korálků v Čechách se rozvíjela zejména v příhraničních horách, kde byl dostatek dřeva pro sklářské pece. Tradice výroby korálků a bižuterie se v Čechách – zejména na Jablonecku uchovala do současnosti. Rozšířila se také výroba návlekových materiálů a bižuterních komponentů.
Jedním z předních dodavatelů všeho potřebného k výrobě bižuterie a ozdob z korálků je společnost Beads 4U s.r.o. z Jablonce nad Nisou. Společnost Beads 4U má ve své nabídce velice široký sortiment korálků a materiálu na korálkování od českých výrobců i od výrobců z Japonska a z Číny.
http://www.beads4u.cz/nabidka-kategorie/koralky/sklenene/?kategorieId=186
http://www.beads4u.cz/cz/kontakt/clanky/
http://www.beads4u.cz/cz/kontakt/clanky/historie-koralku/
Šití z korálků
Výroba ozdob technikou šití z korálků je jednou z nejrozšířenějších technik zdobení a výroby bižuterie. Technikou šití z korálků je možné vyrábět drobnou jednoduchou bižuterii i originální velké šperky a ozdoby.
Při technice šití z korálků se neobejdeme bez tenké jehly, vhodných korálků a velmi pevné nitě na jejich sešívání. Díky tomu, že na šití z korálků lze použít nepřeberné množství druhů korálků, které lze navíc spojovat různými druhy stehů, otevírá se před námi takřka neomezený tvůrčí prostor. Záleží tak zejména na kreativitě, prostorové představivosti, fantazii a šikovnosti každého tvůrce ozdob a bižuterie.
Na šití z korálků je nutné použít speciální jehlu k tomu určenou. Takováto jehla se od šicích jehel liší tím, že je delší, tenčí a má užší ouško.
Návlekový materiál používaný při šití z korálků by měl být velmi tenký, pevný, nepružný a ohebný. Nejčastěji jsou používány speciální nylonové nitě. Vzhledem k tomu, že tyto nitě jsou vyráběny ve velmi široké barevné škále, lze si vybrat takovou barvu nitě, které nebude rušit celkový vzhled výrobku.
Z korálků je pro šití vhodný rokajl případně drobné mačkané či broušené korálky. Je ideální používat korálky kvalitní, které jsou pravidelné a rozměrově shodné.
Vzhledem k tomu, že technik šití z korálků a použitelných stehů je velice mnoho, začínajícím tvůrcům se vyplatí navštívit některý z kurzů, na kterém se s uvedenou technikou seznámí, nebo si alespoň sehnat podrobný návod na techniku šití z korálků.
Veškeré potřebné pomůcky, materiál a návody dodává společnost Beads 4U s.r.o. z Jablonce nad Nisou. Vše potřebné nakoupíte přímo ve firmě Beads 4U nebo v některé z mnoha prodejen rozmístěných po celé republice, do kterých společnost Beads 4U bižuterní komponenty a pomůcky na výrobu dodává.
http://www.beads4u.cz/nabidka-kategorie/koralky/?kategorieId=185
Skladování a čištění bižuterie
Nejen správným používání prodloužíme životnost bižuterie. Krásu šperků a bižuterie lze dlouho uchovat správným skladováním a čištěním.
Bižuterie se může poškodit i nesprávným skladováním. Každého asi napadne, že vlhké prostředí nebude vhodné pro bižuterii ani pro šperky. Nevhodná je tak ke skladování určitě koupelna. Ne každý si ale uvědomí, že k poškození může docházet i přímým světlem. Základním pravidlem tedy je, skladovat bižuterii v suchu a temnu. Dalším nebezpečím pro bižuterii je mechanické poškození. K tomu může docházet, pokud uložíme bižuterii do nevhodných nádob nebo pokud „nasypeme“ vše na jednu hromadu. Ideální je, pokud ukládáme každý kousek do samostatného sáčku nebo pokud na bižuterii máme šperkovnici s přihrádkami vyloženými měkkou tkaninou. Pozor musíme dávat také při samotném ukládání, aby nedošlo k mechanickému poškození, zamotání nebo k zalomení lanka u lankové bižuterie.
Jestliže bižuterie ztrácí lesk a nese stopy znečištění, je nutno ji vyčistit. Základním pravidlem při jejím čištění je jemný postup. Prach a pot odstraňujeme suchým měkkým hadříkem a hrubší nečistoty zachycené v jemných záhybech nejlépe odstraníme štětečkem nebo měkkým typem zubního kartáčku. Vyvarujeme se používání jakýchkoli chemikálií. Abychom vrátili lesk kovovým částem bižuterie, můžeme je jemně otřít vatou nebo hadříkem, které jsou určeny k čištění stříbra.
Bižuterie bývá vyráběna z měkkých bižuterních kovů a některé korálky jsou barvené pouze na povrchu. I šetrným používáním tak dochází k opotřebení bižuterie, na které se nevztahuje záruka.
Pokud se poškodí některý z dílů jinak stále pěkné bižuterie, je možné jej v řadě případů vyměnit. Veškeré komponenty na výrobu a opravu bižuterie dodává společnost Beads 4U s.r.o. z Jablonce nad Nisou. Potřebné díly nakoupíte přímo ve firmě Beads 4U nebo v některé z mnoha prodejen rozmístěných po celé republice, do kterých společnost Beads 4U bižuterní komponenty dodává.
http://www.beads4u.cz/cz/sluzby/
http://www.beads4u.cz/cz/kontakt/clanky/
http://www.beads4u.cz/cz/kontakt/clanky/skladovani-a-cisteni-bizuterie/
Co bižuterii poškozuje?
Abychom uchovali bižuterní výrobky co nejdéle krásné, musíme se o ně dobře starat a vyvarovat se jejich poškození.
Záleží samozřejmě na materiálu a způsobu výroby konkrétního produktu a jeho odolnosti. Určitě bude odolnější bižuterie z nerezové oceli než křehký šitý šperk. Odolnější jsou také korálky z plnobarevného skla než korálky barvené na povrchu nebo korálky plastové. Obecně lze říci, že bižuterii škodí či nesvědčí chemikálie, kosmetika, voda, přímé slunce, mechanické zatěžování i nepřetržité nošení.
Mezi základní pravidla, která je vhodné dodržovat, abychom uchovali bižuterii co nejdéle bez poškození, určitě patří několik následujících rad.
Skleněné korálky
Korálky na výrobu bižuterie a ozdob se vyrábí z různých materiálů. Nejčastěji používané a nejrozšířenější jsou korálky skleněné.
Skleněné korálky mají nejen bohatou a dlouhou tradici, ale jsou stále velice oblíbené. Mezi základní výhody skleněných korálků patří jejich velice široká škála tvarů a barev, stálost, nízké riziko poškození, jednoduchá údržba a nízká cena.
Podle způsobu výroby skleněné korálky dělíme na následující základní druhy: rokajl, mačkané perle, ohňovky, millfiori, voskové perle, vinutky, broušené perle, kočičí oči, praskačky a lakované korálky.
Rokajl jsou strojně vyráběné drobné perličky. Jsou vyráběny ze skleněných trubiček sekáním. Mohou mít tvar tyčinek, trubiček nebo klasické ve tvaru zploštělých kuliček. Rokaj známe čirý, barevný, mléčný, duhový, lesklý, matný, s barevným průtahem apod.
Mačkané perle se vyrábí mačkáním skleněných tyčí do forem. Vznikají tak různé tvary, které se následně leští, tak aby jejich povrch byl hladký a lesklý.
Ohňovky vznikají broušením mačkaných perlí a jejich následným tepelným leštěním. Ohňovky tak získávají vysoký lesk.
O bižuterních komponentech
Bižuterní komponenty jsou prvky, které umožňují vytvářet obvyklé i méně obvyklé šperkařské kombinace při výrobě bižuterie. Jedná se o kovodíly, které slouží k navlékání, připevňování a lepení korálků a k ukončování a připevňování bižuterních šperků.
Komponenty můžeme dělit do mnoha skupin. Jednou skupinou jsou zakončovací díly. Sem patří například kaloty, koncovky na kožené řemínky či tulipány. Kaloty se navlékají na začátek a konec náhrdelníku. Uzavírají se kolem uzlu a do jejich očka se navléká uzávěr. Koncovka na kožené řemínky se používá na ukončení všech silnějších materiálů. Tulipány slouží k zakrytí nehezkých konců např. u víceřadých náhrdelníků a náramků.
Další skupinou jsou uzávěry. Mezi uzávěry řadíme karabinky, kruhové uzávěry, šroubovací uzávěry či mechanické uzávěry. Karabinky se podobají kruhovým uzávěrům, jsou ozdobnější a dobře se kombinují s ostatními komponenty. Kruhové uzávěry v sobě skrývají pérový mechanismus. Šroubovací uzávěry slouží k pevnému spojení a mohou být i dekorativním prvkem. Pro víceřadé náhrdelníky se používají ploché mechanické uzávěry, které zamezují přetáčení.
Výroba vlastní bižuterie
Každá žena občas touží po originální ozdobě, kterou nikdo nemá. Řešení je jednoduché - vyrobit si vlastní šperk či bižuterii.
Pokud má žena jasnou představu, jak by měl její šperk vypadat a nemůže jej v žádném obchodě sehnat, může zkusit si takový šperk sama vyrobit. Ideální je začít s výrobou jednoduché bižuterie a postupně se získanou praxí pak žena dokáže vyrobit i složitější tvary.
Mezi nejjednodušší výrobky patří například bižuterní náušnice. Vlastní výroba náušnic je populární nejen díky relativní jednoduchosti výroby, ale také díky tomu, že náušnice se nosí každý den a pro každou příležitost. Šikovná žena tak díky samovýrobě může nosit každý den jiné náušnice.
Jak pečovat o bižuterii
Na rozdíl od šperků je bižuterie určena zejména pro příležitostné nošení. Životnost bižuterie nelze srovnávat s životností šperků vyrobených z drahých odolných kovů.
Při výrobě bižuterie se používají mnohem levnější kovy než u šperků. Jedná se zejména o různé bižuterní slitiny s různými povrchovými úpravami. Tyto kovy mohou při nesprávném zacházení a přílišném namáhání měnit vzhled a mohou se snadno deformovat a poškrábat.
Aby si bižuterie zachovala svůj původní vzhled co nejdéle, je nutné o ni pečovat a dodržovat některá doporučení.